Arbitraj

Finansal bir enstrümanın fiyatının iki ayrı piyasada farklı oluşması durumunda; finansal enstrümanı ucuz piyasadan alıp yüksek fiyatlı piyasada satma işlemine verilen isimdir. Bu işlemlerdeki amaç, tamamen riskten arınmış bir şekilde kar elde etmektir. Bu fırsat nadiren, genellikle anlık olarak aşırı arzın ya da talebin piyasanın dengesini bozduğu durumlarda yakalanır. Arbitraj işlemlerinde sadece pariteler değil emtialar, kıymetli madenler, hisse senetleri, tahvil ve bonolar da bir piyasadan ucuza alınıp aynı anda daha pahalı olan başka bir piyasada satılıp oluşan fiyat farklılıklarından kazanç sağlanabilir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken durum arbitraj işlemleri anlık işlemlerdir yani aynı anda alım satım işlemidir. Bir piyasada düşük olan yatırım aracının alınıp hemen değerinin yüksek olduğu piyasada satılmasıdır.Günümüzde gelişen teknolojiden dolayı forex piyasasında arbitraj işlemleri oldukça zorlaşmıştır çünkü neredeyse piyasalar eş zamanlı olarak ilerler. Bu durum günümüzde manuel olarak zordur ancak robot kullanarak yapılması daha kolaydır. Piyasa derinliğinin ve likiditenin daha fazla olduğu paritelerde daha fazla arbitraj fırsatı oluşmaktadır. Fiyatlar, teorik fiyatlardan uzaklaştığı takdirde arbitraj yapma fırsatı oluşur. Arbitraj Nasıl Hesaplanır?

Arbitraj imkanının oluşması için spot fiyat ile teorik fiyat arasında makas oluşması gerekmektedir. Spot fiyat ile teorik fiyat arasındaki fark ise şu formül üzerinden hesaplanır;

  • (Spot Fiyat – Vadeli Fiyat) / Vadeli Fiyat   =  Dolaylı Kotasyon Para birimi Faizi – Dolaysız    Kotasyon Para Birimi Faizi Formülde eşitlik bozulduğu zaman arbitraj imkanı oluşur yani eşitlik hangi tarafta bozulursa o enstrümanda arbitraj olanağı mevcuttur.

Yorum Yap

Yorumlar (0)