Boğa Piyasası

Alışların güçlü olduğu ve fiyatların hızla değer kazandığı piyasalara boğa piyasası denir. Fiyatlar burada yükselme eğilimindedir. “Boğa piyasası” bir finansal yatırım aracının yukarı yönde bir trende sahip olmasıdır. Yani yatırımcıların bu enstrümanı satın almasıdır. Bunun tam tersi olan “Ayı Piyasası” ise bir finansal yatırım aracının, yatırımcıların bu enstrümanı satmasından kaynaklı, aşağı yönlü bir trend yakalamış olmasıdır. Yani diyebilirzi ki; piyasa ayı eğilimde olduğu zaman fiyatlar kötümserdir, boğa eğiliminde olduğu zaman da iyimser düşünülmektedir. Piyasada genel olarak boğa teriminin kullanılması, fiyatların iyiye gittiğine işaret etmektedir ve yatırımcıların da bu konuda oldukça iyimser olmasını sağlar. Genel olarak böyle zamanlarda sıklıkla ufak çaplı düşüşler görülüyor olsa da, bu düşüşler aslında devam eden yükselişin en önemli habercisidir. Boğa piyasasının hakim olduğu durumlarda, söz konusu ufak ve sık düşüşler piyasanın güçlenmesine ve zamanla fiyat hareketlerinde yükselmelerin görülmesine neden olmaktadır. Bu dönemde genellikle yatırımcılar kazanç sağlar ve alımların boğa piyasasında gerçekleştiğini görürüz. Boğa piyasasının, ayı piyasasına tepki olarak ortaya çıkan bir piyasa olduğunu söyleyebiliriz. Yatırımcılar fiyat seviyelerinin artık en dip noktayı gördüğünü düşünür ve alım yapmaya başlarlar. Bu yüzden yatırımlar artar ve piyasa canlanır.

Boğa piyasası üç aşamada incelenebilir; toplama aşaması, alım aşaması, doygunluk aşaması.

  • Toplama aşaması; yatay seyreden piyasa hareketlerinden dolayı sıkılan ya da önceki düşüşten zarar etmiş olan yatırımcılar olumlu beklentileri tükendiği için satışa geçmelerinin ardından fiyatı düşen varlıklar büyük yatırımcılar tarafından satın alınır.
  • Alım aşaması; toplama aşamasının ardından fiyatlarda hareketlenme gören diğer yatırımcıların da alım dalgasına eşlik etmesi durumudur.
  • Doygunluk aşaması ise; alım aşamasında görülen olumlu hareketler ve beklentileri olumluya çevirecek haberlerin etkisiyle küçük yatırımcıya kadar yayılan alım trendinden sonra piyasanın belirli bir doygunluğa ulaşmasıdır. Bu da piyasada hareketi devam ettirecek alıcı kalmadığı anlamına gelir.

Yorum Yap

Yorumlar (0)

B harfi ile başlayan diğer terimler.