Amerikan Doları

Amerikan doları tarihçesi iki yüz yılı aşkın bir süreci kapsamaktadır. Yeni kıtada kâğıt para dönemi 1600'lü yılların sonlarında İngiliz kolonilerinde askeri maliyetleri karşılamak amacıyla basılan banknotlar ile başlamıştır. İlk banknot ise 1690 yılında Massachusetts Körfezi Kolonisi'nde basılarak kullanıma çıkmıştır. Amerika’nın resmi para birimi olan Doların uluslararası para kodu; USD (United States Dollar). Sembolü ise herkesin bildiği gibi “$” olarak belirlenmiştir. Amerika, dünyanın en büyük ekonomisidir ve buna bağlı olarak da ticari işlemlerde en büyük yere sahip para birimidir. Bugün 20'den fazla dolar çeşidi olduğu bilinmektedir. Bunlardan Amerikan doları, Kanada doları ve Avustralya doları majör para birimi olarak kabul edilir. Para birimlerinin sembollerinde görülen üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf de o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Amerikan dolarının takma ismi ise “Buck” tır.

Pariteler (döviz çifti); iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Sembol olarak paritelere bakıldığı zaman, iki döviz cinsi yan yana yazılır ve en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek anlamına gelmektedir. Örneğin; EURUSD. Euro’nun Dolar’a karşı değeri demektir.

Forex piyasasında en çok işlem gören para birimi olan majörler: Amerikan doları (USD), Japonya yeni (JPY), Kanada doları (CAD), İngiliz sterlini (GBP), Euro (EUR), Avustralya doları (AUD) ve İsviçre frangı (CHF)’dir.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)