Çin Yuanı

Çin'nin resmi para birimi olan Çin Yuanı'nın kısa adı RMB (Renminbi) ‘dir. Döviz kodu CNY’dir. Dünyadaki 6. uluslararası ödeme para birimi olan RMB, diğer yandan Ekim 2016'dan bu yana resmi olarak beş SDR para biriminden biri olarak kabul edilmektedir. Sembollerde görülen üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir. Sembolü “¥” olarak belirlenmiştir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Çin Yuanı’nın bir takma adı yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakıldığı zaman, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDCNY. Dolar Yuan diye okunmaktadır.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece ait olduğu ülkede yaşayan yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir. Örneğin; Çin Yuanı ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDCNY.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)