Euro

Avrupa Birliği üye ülkelerinin ortak para birimidir. 15-16 Aralık 1995 tarihli Avrupa Konseyi toplantısında tek para biriminin Euro olarak adlandırılmasına karar verilmiştir. Üye olan devletlerin mevcut ulusal paraları ile Euro arasındaki kur oranı ilişkilerini düzenlemek için yeni bir Avrupa Para Sistemi ‘ nin kurulması kararlaştırılmıştır.

Aynı tarihte, Euro banknotlarının tasarımı belirlenmiştir. Bazı kişiler “Yuro” şeklinde bazı kişiler ise “Avro” şeklinde okumaktadır. Sembolü “€” olarak belirlenmiştir.

Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; EURUSD. Euro Dolar şeklinde okunmaktadır.

Forex piyasasında en çok işlem gören para birimi olan majörler: Amerikan doları (USD), Japonya yeni (JPY), Kanada doları (CAD), İngiliz sterlini (GBP), Euro (EUR), Avustralya doları (AUD) ve İsviçre frangı (CHF)’dir.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)