İngiliz Sterlini

Birleşik Krallık (İngiltere) ulusal para birimidir. Türkçe’de Lira denildiği gibi İngilere’de de Pound denilmektedir. Kullanılan en eski para birimi olarak bilinmektedir.

Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir. GBP’nin açılımı da Great Britain Pound’dur. Sembolü ise “£” olarak belirlenmiştir. İngiltere ve Galler bölgesi merkez bankası Bank of England’dır. Sterlin basma yetkisi de Bank of England’a aittir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Sterlinin takma ismi ise “Cable” dır.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; GBPUSD şeklinde yazılır ve Sterlin Dolar şeklinde okunur.

Forex piyasasında en çok işlem gören para birimi olan majörler: Amerikan doları (USD), Japonya yeni (JPY), Kanada doları (CAD), İngiliz sterlini (GBP), Euro (EUR), Avustralya doları (AUD) ve İsviçre frangı (CHF)’dir.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)