İsviçre Frangı

İsviçre’nin ulusal para birimi İsviçre Frangı’dır. İsviçre Ulusal Bankası tarafından piyasaya sürülmektedir. Aynı zamanda Lihtenştayn da para birimi olarak İsviçre Frangı’nı kullanmaktadır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir. CHF’nin açılımı ise Confederatio Helvetica Franc’dır. Euro’ya geçildikten sonra Avrupa’da kullanılan tek ve son frank para birimidir. İsviçre para birimi aynı zamanda dünyada rezerv para birimi olarak kullanılmaktadır.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. İsviçre Frangı’nın takma ismiise “Swissy” dir.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDCHF şeklinde yazılır ve İsviçre Frangı Dolar şeklinde okunur.

Forex piyasasında en çok işlem gören para birimi olan majörler: Amerikan doları (USD), Japonya yeni (JPY), Kanada doları (CAD), İngiliz sterlini (GBP), Euro (EUR), Avustralya doları (AUD) ve İsviçre frangı (CHF)’dir.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)