Japon Yeni

Japonya ulusal para birimi Yen’dir. 1 Yen 100 sen'e denk gelmekteydi. Ancak “sen” artık kullanılmamaktadır. Sen’in bir alt birimi ise “rin” di. Dünya üzerinde Amerikan doları, Euro ve İngiliz Sterlini'nden sonra rezerv parası olarak geniş çapta kullanılmaktadır. Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir. Sembolü “¥” olarak kabul edilmiştir.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır. Yen’in takma ismi yine Yen olarak bilinir. Diğer major para birimleri farklı bir takma ismi yoktur.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir. Örneğin; USDJPY. Dolar Japon Yeni şeklinde okunmaktadır.

Forex piyasasında en çok işlem gören para birimi olan majörler: Amerikan doları (USD), Japonya yeni (JPY), Kanada doları (CAD), İngiliz sterlini (GBP), Euro (EUR), Avustralya doları (AUD) ve İsviçre frangı (CHF)’dir.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)