Türk Lirası

Türkiye’nin para birimidir. 1 Ocak 2005 tarihinde Türkiye para birimi, paradan 6 sıfır atılmasından dolayı geçici bir süreliğine ''Yeni Türk Lirası (YTL)'' olarak adalndırılmıştır. 1 Ocak 2009'da ise baştaki yeni kelimesi kaldırılarak yeniden Türk Lirasına dönüldü (TL). Şu anda 1 TL dediğimiz para sıfırlar atılmadan önce 1 milyon olarak söyleniyordu. Bu sıfırların atılması hesaplama yaparken işleri büyük oranda kolaylaştırmıştır. 1 Mart 2012’de ise TL sembolü “₺” olarak belirlenmiştir.

Sembollerde gördüğümüz üç harflik kısaltmanın genellikle ilk iki harfi o para birimine ait ülkeyi tanımlarken, son harf ise o ülkenin para birimini temsil etmektedir. Normalde TL olarak söyleriz ancak Forex’te TRY şeklinde adlandırılmaktadır. Örneğin; USDTRY paritesi.

Takma isimler ise daha çok halk arasında kullanılmaktadır.

Pariteler; iki döviz çiftinin birbiri arasındaki değerini ölçer. Yine sembol olarak paritelere bakarsak, iki döviz cinsi yan yana yazılmakta ve anlamı en sola yazılan dövizin, sağa yazılan dövize karşı değerini ölçmek demektir.

Egzotik para birimleri ekonomileri gelişmemiş ülkelerin likit akışı az olan para birimleri olarak geçer. Çoğunlukla sadece yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.Örneğin; Türk lirası ile Dolar’ın yan yana gelmesi ile oluşan USDTRY. Dolar TL şeklinde okunur.

Anlık Fiyat

Yorum Yap

Yorumlar (0)